ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ – ΒΟΛΟΣ 09/05/2009

Με μεγάλη επιτυχία και έντονο αγωνιστικό ενδιαφέρον, διεξήχθησαν το Σάββατο 09 Μαΐου 2009 στον Εκθεσιακό – Αθλητικό Κέντρο Βόλου, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων Ελληνορωμαϊκής Πάλης.

Τον ΒΑΟ εκπροσώπησαν επάξια οι πρωταθλητές μας Ματιάς Βλαδίμηρος, Μανελίδης Αναστάσιος και Πολιανίδης Χρήστος, επιδυκνείοντας αγωνιστική ετοιμότητα και πάθος για διάκριση.

Αναλυτικά οι αθλητές κατέκτησαν τις παρακάτω θέσεις:

Ματιάς Βλαδίμηρος 1ος Πανελληνιονίκης στην κατηγορία 60Kgr

Με σχετική ευκολία ο Ματιάς Βλαδίμηρος κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση στην κατηγορία των 60Kgr μόλις στην 1η συμμετοχή του στην κατηγορία των εφήβων.

Χαρακτηριστικό είναι το ότι στους δύο πρώτους αγώνες νίκησε με πτώση τους αντιπάλους του ενώ στον τελικό δεν κατάφερε να νικήσει με τον ίδιο τρόπο παρόλο που στην 2η περίοδο είχε από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα τον αντίπαλο του σε επικίνδυνη θέση με την οποία τελείωσε και ο συγκεκριμένος αγώνας.

Πολιανίδης Χρήστος 2ος Πανελληνιονίκης στην κατηγορία 96Kgr.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Πολιανίδης Χρήστος ο οποίος στους 2 πρώτους αγώνες νίκησε τους αντιπάλους του χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα αλλά έχασε στον τελικό της κατηγορίας των 96Kgr, στις λεπτομέρειες, μόλις στην 1η συμμετοχή του στην κατηγορία των εφήβων αποδυκνείοντας ότι το μέλλον του ανήκει.

Μανελίδης Αναστάσιος 7η θέση στην κατηγορία 74Kgr.

Άτυχος στάθηκε το Μανελίδης Αναστάσιος ο οποίος αφού κατέλαβε την 3η θέση στο Πρωτάθλημα Βορείου Ελλάδος δεν τα κατάφερε ανάλογα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Την 4η θέση κατέλαβε ο Β.Α.Ο. στην βαθμολογία συλλόγων.