ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΒΑΟ

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής και Ελευθέρας Πάλης Εφήβων-Νεανίδων που φιλοξενήθηκε στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο Πάλης των Άνω Λιοσίων το Σάββατο 16 Απριλίου.
Ο Βυζαντινός Αθλητικός Όμιλος αναδείχτηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στην Ελληνορωμαϊκή κατακτώντας δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο και  συγκεντρώνοντας συνολικά 33 βαθμούς .

Την δεύτερη θέση κατέκτησε η  Ολυμπιακή Φλόγα Ξάνθης με 26 βαθμούς και την τρίτη θέση ο Ηρακλής Περιστερίου με 21 βαθμούς.

Οι Ματίας Βλαδίμηρος και Πολιανίδης Χρηστάκης αναδείχτηκαν για άλλη μία φορά Πρωταθλητές Εφήβων στις κατηγορίες των 60 & 96 κιλών αντίστοιχα.

Ο Κακούλωβ Ηλίας κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία των 66 κιλών στην πρώτη του χρονιά στους έφηβους.

Ο Ρουμπενιάν Αρτούς κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των 60 κιλών ενώ ο Κόλτσιου Χρήστος αναδείχτηκε  5ος  στην κατηγορία των 120 κιλών συμβάλλοντας και αυτός στην επιτυχία του συλλόγου.

Μετά την ανάδειξη των πρωταθλητών κάθε κατηγορίας οι προπονητές του ΒΑΟ κ. Αριστείδης Ρουμπενιάν και Παντελής Ονταμπάσογλου ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου αναδεικνύοντας τον σύλλογο μετά από χρόνια και πάλι Πρωταθλητή Ελλάδος στην κατηγορία των Εφήβων αποδεικνύοντας με τον καλύτερο τρόπο την σοβαρή και συστηματική δουλειά που επιτελείται στο Τμήμα Πάλης.

Το σύνολο των αγώνων βιντεοσκοπήθηκε και θα είναι διαθέσιμο σταδιακά από το sportshero.gr.