Παμπαίδες για φίλημα

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 31 Μαρτίου στην Σπάρτη το  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Πανκορασίδων με την συμμετοχή των 8 κορυφαίων παλαιστών από όλη την Ελλάδα σε κάθε κατηγορία.
Στην φιλόξενη πρωτεύουσα της Λακωνίας αγωνίστηκαν με πάθος οι μελλοντικοί πρωταγωνιστές των ταπί με σκοπό την επίδειξη αθλητικού πνεύματος και ευγενούς άμιλλας, προσφέροντας παράλληλα θέαμα και δυνατές συγκινήσεις.
Όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν απέδειξαν περίτρανα ότι το άθλημα της πάλης έχει παρών αλλά πολύ περισσότερο ΜΕΛΛΟΝ, «υποχρεώνοντας» όλους εμάς που ασχολούμαστε με το τόσο ιστορικό άθλημα να βάλουμε στην άκρη τα όσα προβλήματα αντιμετωπίζουμε και να συνεχίσουμε με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη και περισσότερο μεράκι.
Ο Βυζαντινός Αθλητικός Όμιλος εκπροσωπήθηκε από τους Δογάνη Νικόλαο, Γρηγοριάδη Θεόδωρο και Κουντουρά Ευστράτιο οι οποίοι για άλλη μία φορά μας έκαναν περήφανους
Ο Δογάνης Νικόλαος αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των 42 κιλών νικώντας διαδοχικά τους Πατίνα (Ερμής Θάσου) και Καραγοζίδη (Μιλτιάδης Μαραθώνα).
Ο Γρηγοριάδης Θεόδωρος κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία των 59 κιλών νικώντας διαδοχικά τους Κυζιρίδη (Ήφαιστος Βαθυλάκου) και Νικολάου (Πλαστήρας Καρδίτσας) αλλά στον τελικό ηττληθηκε από τον Χειλετζάρη (ΔΑΣ Άνω Λιοσίων).
Ο Κουντουράς Ευστράτιος κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των 85 κιλών αφού ηττήθηκε από τον Γκαραβέλα (ΑΠΣ Τρικάλων).
Στην συνολική βαθμολογία ο ΒΑΟ κατέκτησε την 2η θέση πίσω από τον ΔΑΣ Άνω Λιοσίων, ενώ την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα του Μιλτιάδη Μαραθώνα.

Τα αποτελέσματα αναλυτικά:

Κατ. βάρους
29-32 κιλά —
35 κιλά—
38 κιλά
1ος ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Δημήτριος (Π.Ο.Π.)
2ος ΡΑΪΚΟΣ Αθανάσιος (Μιλτιάδη Μαραθώνα)
3ος ΚΑΓΑΡΑΚΗΣ Βασίλειος (Θησέα Περιστερίου)

42 κιλά
1ος ΔΟΓΑΝΗΣ Νικόλαος (Β.Α.Ο.)
2ος ΠΑΤΙΝΑΣ Λουκάς (Ερμή Θάσου)
3ος ΚΑΡΑΓΟΖΙΔΗΣ Παύλος (Μιλτιάδη Μαραθώνα)

1ος ΔΟΓΑΝΗΣ Νικόλαος (Β.Α.Ο.)

47 κιλά
1ος ΤΖΗΜΟΣ Κωνσταντίνος (Ολυμπιακής Φλόγας Ξάνθης)
2ος ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Αλέξανδρος (Α.Α.Π. Δράμας)
3ος ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Γεώργιος (Μ. Αλεξάνδρου Πιερίας)

53 κιλά
1ος ΜΠΑΜΠΑΧΑΝΙΑΝ Άρμεν (Ολυμπιακής Φλόγας Ξάνθης)
2ος ΚΟΥΤΣΟΥΡΙΔΗΣ Μιχάλης (Ηρακλή Περιστερίου)
3οι ΚΑΦΕΤΖΗΣ Ευάγγελος (Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων) & ΜΠΑΦΡΑΛΗΣ Χρήστος (Αρχελάου Κατερίνης)

59 κιλά
1ος ΧΕΙΛΕΤΖΑΡΗΣ Χρήστος (Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων)
2ος ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Θεόδωρος (Β.Α.Ο.)
3οι ΧΑΣΑΠΗΣ Δημήτριος (Ήφαιστου Βαθυλάκου) & ΝΙΚΟΛΑΟΥ Ευάγγελος (Πλαστήρα Καρδίτσας)

66 κιλά
1ος ΝΤΟΥΝΤΑ Ματέο (Πλαστήρα Καρδίτσας)
2ος ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ Αθανάσιος (Α.Α.Π. Δράμας)
3οι ΜΠΑΤΡΗΣ Σταμάτιος (Μιλτιάδη Μαραθώνα) & ΣΤΕΡΓΑΚΗΣ Αθανάσιος (Δ.Α.Σ. Ζεφυρίου)

73 κιλά
1ος ΝΙΚΗΤΑΣ Ευστράτιος (Αριστοτέλη Καλαμαριάς)
2ος ΞΗΝΤΑΡΑΣ Ιωάννης (Άθλεσης Ιλίου)
3ος ΖΑΛΟΝΗΣ Αναστάσιος (Θησέας Περιστερίου)

73-85 κιλά
1ος ΔΑΓΚΛΗΣ Χρήστος (Κρότωνα Κοζάνης)
2ος ΓΚΑΡΑΒΕΛΛΑΣ Νικόλαος (Α.Π.Σ. Τρικάλων)
3οι ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΣ Ευστράτιος (Β.Α.Ο.) & ΠΑΛΑΒΟΣ Κωνσταντίνος (Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων)

3ος ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΣ Ευστράτιος (Β.Α.Ο.)
Για άλλη μία φορά ψηλά η σημαία του ΒΑΟ

Τους αγώνες των πρωταθλητών μας μπορείτε να τους απολαύσετε στο κανάλι μας πατώντας εδώ

This entry was posted in Αγωνιστικό Τμήμα, Παμπαίδες and tagged , , , . Bookmark the permalink.